Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

21 października 2020 r.
17:10

To nie jest koniec rolniczych blokad dróg. W Międzyrzecu Podlaskim będą protestować całodobowo

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
69 4 A A

– Rząd, zamiast myśleć jak wyjść z sytuacji po Covid–19, wbija kolejny nóż w plecy rolników – denerwuje się Marek Sulima, radny powiatu bialskiego i producent drobiu. W środę razem z innymi rolnikami w ramach protestu blokował krajową „dwójką” koło Międzyrzeca Podlaskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Paraliż drogowy dotknął ponad 200 miejsc w Polsce, w tym przynajmniej kilkanaście na Lubelszczyźnie. Powód? To sprzeciw wobec procedowanej nowelizacji ustawy chroniącej zwierzęta. Obejmuje ona m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych i ogranicza ubój rytualny.

– Walczymy o cofnięcie tej ustawy w całości. Poprawki Senatu nic nie załatwiają. Cel to podzielenie rolników – uważa Adam Olszewski ze wsi Zasiadki. Tzw. piątka dla zwierząt ma teraz wrócić pod obrady Sejmu, choć w zmienionej przez Senat treści. Senatorowie chcą m.in. dłuższych terminów na wejście ustawy w życie.

Ale rolnicy domagają się całkowitego odrzucenia tej ustawy. – Będziemy protestować do skutku – zapowiadają. Chociaż ci z powiatu bialskiego swój protest w rejonie hotelu Chrobry na razie zgłosili na 6 dni. – W dzień i w nocy tu będziemy. Damy radę – przekonuje Piotr Zaniewicz, rolnik z Rogoźnicy (gmina Międzyrzec Podlaski). 

Akurat rolnicy z powiatu bialskiego nie pierwszy raz wyszli na drogi. W ten sposób walczyli już gdy ich gospodarstwa dotknął m.in. afrykański pomór świń. – Oszukano nas już wcześniej, chociaż głosowaliśmy na PiS. Na wioskach większość gospodarstw hodowała świnie. To była zdrowa żywność przecież. A teraz może zostało po jednym gospodarstwie z trzodą. To samo chcą teraz z bydłem zrobić – uważa Zaniewicz. – Czy oni dążą do tego, żeby na wsiach zostały tylko domki letniskowe – dziwi się rolnik z Rogoźnicy.

Ale jego zdaniem, skutki „piątki dla zwierząt” odczują nie tylko ludzie na wsiach.– Cena za bydło spadła o 20 proc. A w sklepach wszystko drożeje, to chyba widać. Kto na tym zarabia? Pośrednik – tłumaczy rolnik z Rogoźnicy.  W jego ocenie, reakcja jest łańcuchowa i w końcu wszyscy odczują kryzys rolnictwa.

Protestujący przekonują, że nie chcą od rządu odszkodowań. – Dajcie nam tylko normalnie pracować i godziwie żyć, utrzymując rodziny – podkreśla pan Szczepan. – Jak wprowadzą zakaz uboju rytualnego, to położą nas na łopatki – dodaje.

To rolnik, który kilka tygodni temu pod biurem posła Riada Haidara w Międzyrzecu Podlaskim krzyczał „Zdrajca, do Syrii”.– Nie żałuję tego – komentuje teraz pan Szczepan.

Przypomnijmy, że poseł KO odnosząc się do tego, stwierdził, że te „ksenofobiczne  i rasistowskie hasła nie mieszczą się w żadnym kanonie cywilizowanej dyskusji”.

Tymczasem, rolnicy przekonują, że nie mają wyjścia. – Daliśmy radę przez wieki. Teraz pewnie też sobie poradzimy. Ale co z naszymi dziećmi i z naszą Polską. Ci ludzie muszą się opamiętać. Ta usta musi zejść z obrad. Należy ją odłożyć na lepsze czasy – uważa Marek Sulima i apeluje do samorządowców z powiatu bialskiego.– Niech wójtowie zwołują sesje rady i w formie stanowisk wyrażają sprzeciw wobec tej ustawy.

Na blokadzie drogi krajowej w Międzyrzecu Podlaskim w związku z ograniczeniami spowodowanymi Covid–19 mogło brać udział tylko 25 rolników. Nad organizacją ruchu czuwała policja, która wyznaczyła objazdy przez miasto. – Jak strajkują, to niech jadą do Warszawy, pod Sejm. Bo tutaj nic nie wskórają – uważa jeden z kierowców, który musiał czekać na przejazd w związku z blokadą.

Rolnicy oczekują spotkania z premierem. – Składamy ofertę panu premierowi. Dajemy czas do piątku włącznie na wyznaczenie terminu spotkania – zaznacza Michał Kołodziejczak, szef Agrounii, który od kilku tygodni skrzykuje rolników na kolejne protesty. Jeżeli premier nie odpowie, to rolnicy mają zaostrzyć protesty.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Awaria wodociągu na jednej ulicy. Szukają usterki

Awaria wodociągu na jednej ulicy. Szukają usterki

Problem mają dzisiaj mieszkańcy ulicy PCK w Krasnymstawie. Doszło tam do awarii wodociągu. Kilka budynków nie ma dostępu do kranówki.

Lublin. To, tu narodziła się niepodległość
foto

Lublin. To, tu narodziła się niepodległość

Pod koniec rządów Austriaków, Lublin stał się centrum konspiracji niepodległościowej. Można powiedzieć, że niepodległość narodziła się w Lublinie ponieważ to w Kozim Grodzie ścierały się wpływy różnych koncepcji politycznych, które tworzyły zręby przyszłej władzy państwowej. Kilka dni po 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zobaczmy, jak wyglądał Lublin w 1918 roku.

Ppłk Dariusz Bochyński został dyrektorem ZK w Zamościu w marcu. We wtorek stanowisko stracił

Po ucieczce aresztowanego. Strażnicy z zarzutami, dyrektor więzienia odwołany

Kolejna kadrowa konsekwencja ucieczki ze szpitala psychiatrycznego mężczyzny podejrzanego o zabójstwo. Stanowisko stracił dyrektor Zakładu Karnego w Zamościu.

Motor Lublin w piątek zagra sparing z pierwszoligowcem

Motor Lublin w piątek zagra sparing z pierwszoligowcem

Piłkarze z PKO BP Ekstraklasy i Betclic I ligi w weekend nie powalczą o punkty ze względu na przerwę reprezentacyjną i kolejne mecze w ramach Ligi Narodów. To nie znaczy jednak, że mają całkowicie wolne, przynajmniej nie wszyscy. Motor Lublin w piątek rozegra mecz kontrolny z pierwszoligowym Bruk-Bet Termalicą Nieciecza. Spotkanie odbędzie się na boisku w Woli Chorzelowskiej.

"Preferencyjny" węgiel zalega w bazie miejskiej spółki. Urząd apeluje do mieszkańców

"Preferencyjny" węgiel zalega w bazie miejskiej spółki. Urząd apeluje do mieszkańców

Miał być „preferencyjny”, a dla Łukowa stał się problemem. Tony węgla wciąż zalegają w bazie PEC-u.

Potrącenie na ul. Jana Pawła II w Lublinie. Mężczyzna trafił do szpitala

Potrącenie na ul. Jana Pawła II w Lublinie. Mężczyzna trafił do szpitala

Kierująca volvo nie zauważyła pieszego, który przechodził na przejściu dla pieszych. Mężczyzna z obrażeniami został przewieziony do szpitala.

Ponad 2 kilogramy narkotyków w mieszkaniu w Chełmie. Para trafiła do aresztu

Ponad 2 kilogramy narkotyków w mieszkaniu w Chełmie. Para trafiła do aresztu

Marihuana, mefedron, amfetamina i haszysz znalezione w jednym z mieszkań w Chełmie. Właścicielom narkotyków grożą długie lata za kratkami.

Lubelskie ma 79 nowych stróżów prawa
zdjęcia
galeria

Lubelskie ma 79 nowych stróżów prawa

Lubelska policja powiększyła swoje szeregi o 79 nowych funkcjonariuszy, w tym 21 kobiet i 58 mężczyzn. We wtorek 65 z nich złożyło uroczyste ślubowanie, rozpoczynając swoją służbę na rzecz mieszkańców Lubelszczyzny.

Komedia dla dorosłych
16 listopada 2024, 16:00

Komedia dla dorosłych

„Pikantni” to gorąca komedia obyczajowa, która wykorzystuje znany schemat czworokąta. Wystawiana setki razy w całej Polsce, już w najbliższą sobotę w Lublinie.

Wrócili po łupy i wpadli w ręce policji

Wrócili po łupy i wpadli w ręce policji

Dwaj mężczyźni włamali się do jednego z garaży na terenie Terespola i ukradli mienie o wartości ponad 10 tys. zł. Wpadli, gdy wrócili po skradziony łup.

Po ponownym zatrzymaniu Bartłomiej B. nie wrócił już do więzienia w Zamościu

Uciekł im aresztowany zabójca. Są zarzuty dla strażników więziennych

Szereg błędów wytknęła prokuratura strażnikom więziennym, którzy dozorując przestępcę przebywającego w szpitalu psychiatrycznym przyczynili się do tego, że podejrzany o zabójstwo Bartłomiej B. uciekł. Dwaj mundurowi już usłyszeli zarzuty. Śledztwo trwa.

Włodzimierz Biaduń, p.o. okręgowy inspektor pracy

Lublin. Zmiany kierownictwa w Inspektoracie Pracy

Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie ma nowego szefa. Wrócił na to stanowisko po kilku latach przerwy.

Wypadek na trasie Lublin- Łęczna. Jezdnia zablokowana

Wypadek na trasie Lublin- Łęczna. Jezdnia zablokowana

Trzy pojazdy zderzyły się na drodze krajowej nr 82 w kierunku Łęcznej. Jedna osoba została ranna. Droga jest nieprzejezdna.

Lokal użytkowy na sprzedaż – sprawdź, co warto wiedzieć przed kupnem

Lokal użytkowy na sprzedaż – sprawdź, co warto wiedzieć przed kupnem

Zakup lokalu użytkowego to poważna decyzja biznesowa, która wymaga analizy zarówno pod kątem prawnym, jak i inwestycyjnym. Dla wielu firm i instytucji posiadanie własnej przestrzeni użytkowej może stanowić kluczowy element strategii rozwoju. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie takiego obiektu i jakie korzyści płyną z inwestycji w lokal użytkowy dostępny w ofercie nieruchomości Orange.

IMGW ostrzega: może być ślisko

IMGW ostrzega: może być ślisko

Marznące opady deszczu oraz mżawka powodujące gołoledź nadejdą nad województwo lubelskie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium